pomocný program pro zkoumání limitů velikosti souborů pro GPS Oregon 550 Poslední verze ke stažení ZDE , případně ZIP historie : ver 0.002
ver 0.001
Proč jsem se do toho pustil: Oregon 550 je dle mého mínění v současné době jedna z velmi dobrých GPS velmi vhodných pro Geocaching, proto jsem si jí pořídil. Spolu s GeoGetem a jeho možnostmi jsem získal nástroj používaný při víkendových výletech nejen po ČR. Docela mne mrzely některé průvodní provozní potíže, kdy se přístroj občas zaseknul (zamrznul), občas se neposouvala mapa (ale počitadlo vzdálenosti ano), občas se muselo na splnění nějakého příkazu čekat neúměrně dlouho (mazání waipointu) a další uživatelům známé "průvodní jevy". Při hledání řešení jsem narazil kromě řady dílčích postřehů i na limity stanovené výrobcem, zde jsou (pro Oregon 550 zdroj : http://garminoregon.wikispaces.com/Geocaching ) :
Běžně jsem z GG exportoval kolem 3000 cache, výsledný soubor pak byl velikosti kolem 30 MB a více, tedy více než uváděný limit. Sice je uváděno, že se jedná o CELKOVOU doporučenou velikost, ale napadlo mne vyzkoušet, zda nepomůže rozdělit velký GPX soubor na více menších a - BINGO ! Zatím si myslím, že to je správná cesta, protože přístroj přestal zamrzat, nekouše se a začal být značně svižnější, v některých případech velmi znatelně, uvedu tři příklady : 1/ To zlepšení o kterém se zmiňuji, je RYCHLOST . GPS začala šlapat jak má. Nedochází k zaseknutí posuvu mapy, kdy se sice ukazatel vzdálenosti měnil, ale mapa zůstala zaseknutá, nehybná. To se mi už neděje. 2/ Dále pak se zrychlily odezvy na vyhledávání cache při zadávání znaků. 3/ Při tom množství cache je vždy naplněn limit pro množství waipointů. Chtěl-li jsem vytvořit nějaký nový waipoint (při zakládání cache a pod), musel jsem nějaký existující smazat, aby vzniklo místo, kam nový waipoint uložit. Při jednom jediném velikém souboru GPX, který třeba i čtyřnásobně překračoval doporučenou maximální velikost, trvalo smazání velmi dlouho a nezřídka došlo k zamrznutí. Nyní při použití rozděleného GPX souboru na několik menších je odezva na smazání téměř okamžitá a k problémům nedochází. Jedná se pouze o moje subjektivní pozorování , sami víte, že věci jako 'náhodné občasné selhání (zamrzání)' se špatně odhalují. Bod 1 a hlavně pak bod 3 , kde je rozdíl mimořádně markantní, mi však dávají za pravdu v tom, že doporučenými limity GARMINu je vhodné se zabývat a to přesto, že přístroje umí 'zpracovat' i soubory vysoce limit velikosti překračující. V současné době mám v GPS vždy téměř 5000 cache v zhruba 10-ti souborech GPX , což pro Českou Lípu je okruh skoro 90 km. Nemám žádné problémy co se týká zamrzání, nebo sekání mapy. Možná přišel čas ověřit moje postřehy i mezi ostatními Oregánisty a pokud dojde ke shodě, mělo by myslím smysl požádat autory GeoGetu o zabudování podpory pro dělený výstup GPX, případně na ten jediný veliký výsledný GPX poštvat kráječ GPX, jako to nyní dělám já. |
Jestli mohu poprosit , zkuste jednoduchý a na čas snad ne příliš náročný pokus :
1/
Vyexportujte (asi jako většina používám Medwynovo makro http://geoget.ararat.cz/doku.php/user:skript:gpxgarmin) z GG počet cache blížící se limitu 5000.
Zapnete GPS, nechte načíst a v Manažeru waipointu dejte smazat kterýkoliv z nich.
Samotné smazání zabere nějakou dobu. (u mě 57 sec)
2/
Pak opět GPS připojit, ten jeden veliký soubor GPX nahradit tím samým objemem keší, ale nakouskovaných do více menších GPX souborů.
Zapnout GPS, zase to bude nabíhat a po startu dát smazat nyní jeden z waipointů.
Je ta doba smazání ZNATELNĚ kratší ? (u mne 4 sec)
Pokud je tomu u vašich O550 podobně, pak má smysl se dělením souboru GPX zabývat
Ještě odpověď na opakující se otázku jak začlenit krajecgpx do gpxgarmin.gge.pas, stačí doplnit :
function ExportAfter(value: string): string;
var
s: String;
Size: Integer;
begin
{Uvolnime pamet}
exportTags.Free;
RunExec('krajecgpx.exe '+value+' 5000');
.
.
.